Aile ve Çift Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı

Aile danışmanlığı terapistle birlikte anne, baba ve çocukların ve bazen ailedeki diğer üyelerin de katıldığı grupça yapılan bir psikoterapi yaklaşımıdır. Aile Terapisi üzerinde aile üyeleri arasındaki akrabalık bağları ( üvey anne-baba, üvey çocuk-kardeş ve geniş aile v.s.) arasındaki etkileşim önemli bir etkisi vardır. Sözgelimi, değişik tip ve büyüklükteki ailelerin daha işbirliği ve uyumlu bir şekilde bulunmalarını engelleyen faktörler arasındadır.

Aile terapisi, birbiriyle uyum içinde çalışan, bağımsız alt sistemlerin gelişebilmesini bunun içinde aile yapısal değişikliği amaçlar.Bu değişimlerde bireyler ve alt gruplar arasında iletişimde bazı değişikliklerin yapılmasıyla başlar.

Terapist aile terapi görüşmelerinde bireysel terapide olduğu gibi aile üyeleriyle işbirliği yaparak terapi sürecini yürütme yoluna gider, yaşanan olumsuz düşünce-davranış kalıpları veya değişmesi ve gelişmesi gerekli noktaları birlikte belirler.Her aile terapisinin kendine has formülasyonu üzerinden aile terapi seansları yürütülür.Bu seans yönetim sürecinde bireysel veya aile açısından problemler netleştirilir.Çözüm odaklı veya bilişsel davranışçı ekol üzerinden seans yönetimi gerçekleştirilir.

Aile Terapisinin Faydaları

Görüşmeye katılan her bir aile üyesini terapötik sürece katılımını sağlamak

Empatik iletişim içinde olmak.Aile üyelerinin duygu, düşünce ve davranışlarına ilgi göstererek farkındalığın artması

Aile içi kaynaklarını keşfetmesini yardımcı olarak terapinin iyileştirici gücünü harekete geçmesini sağlamak

Terapi sürecine her bir aile üyesini katılımını sağlayarak açık,etkin,şeffef iletişim ve etkileşim ortamı sağlamak..

Aile Terapisinin Amaçları

1. Ailedeki kişilerarası ilişkilerin altında yatan kaygı ve çatışmaları gidermek ve onarmak

2. Aile bireyleri arasında, karşılıklı anlayış ve hoşgörünün artırılması, duygusal gereksinimler için aile üyelerinin birbiriyle ilişki ve işbirliğinin kurulması,

3. Ailedeki iç ve dış krizlere karşı, ailenin dayanıklılığının ve aile üyelerinin işbirliğinin artırılması,

4. Ailedeki, farklı kuşak ve cinsler arasındaki rol çatışmalarının giderilmesi, uygun rol davranış ve becerilerinin kazandırılması ve ilişkilerinin artırılması,

5. Aile sisteminde özgürlük, sorumluluk ve toplumsal değerler arasında bir denge sağlaması

Çift danışmanlığı

Çift terapisi, çiftler arasında yaşanan çatışmalar üzerine çalışma yapan bir terapi yaklaşımıdır. Bu terapi yaklaşımında annelik-babalık rolleri üzerinden daha çok, çiftler arasında ortaya çıkan problemler ele alınır.

Çiftlerin beraberliklerinin devam edebilmesi karşılıklı psikolojik ve biyolojik ihtiyaçların doyumuyla ilgilidir. İhtiyaçların karşılanması ilişkinin devamlılığı ve evlilikte uyum açısından önemlidir. Karşılanmayan problemler çiftlerin her iki üyesini doğrudan ilgilendirmektedir.

Çiftlerin devam eden problemleri fark edebilme, sorunlarla sağlıklı baş etme yollarını keşfedebilme ve bu yolları uygulayabilmeleri terapistle uyumlu çalışmalarına bağlıdır. Aksi halde, çiftlerin problemi önemsememesinden kaynaklanan sorun çözme kabiliyetleri geliştirememekle birlikte ilerleyen süreçte benzer veya farklı problemlerin çözümüne ulaşmakta zorluk yaşanabilmektedir.

Terapi sürecinin ilk aşamalarında eşlerin makul düzeyde çatışma yaşaması kaçınılmazdır. Fakat bu çatışma aşırı derecede önyargılı, savunmacı ya da sorunun çözümüne dönük açık, şeffaf bir şekilde konuşulmasından uzak olmadığı sürece problemlerin netleşmesine çözüme kavuşması açısından olumlu sonuçlar alınacağı konusunda çiftlerle anlaşmaya varılmalıdır.

Bu anlaşma terapinin bireysel ve aile danışmanlığındaki gibi formülasyonu ortaya çıkarmamız açısından önemlidir.

Terapiye birlikte gelen çiftler genellikle bireysel veya çift olarak problemlerini aşmaları için birbirlerine açık bir şekilde motive ederek çift terapisine ihtiyaç duymaktadırlar.

Çiftler daha çok ilişkilere dönük biyopsikososyal ihtiyaçlarının karşılanmamasından dolayı çift terapisine başvurmaktadırlar. Sizlerde Beylikdüzü psikolog aile ve çift terapisi merkezi hizmeti almak için hemen bize ulaşın.

Aile ve Çift Terapisine başvuru sebepleri genellikle şunlardır:

· Aile danışmanlığı

· Çift-ilişki problemleri

· Çiftlerin Uyum Problemleri

· Evlilik problemleri

· Evlilik Öncesi Problemler

· Evlilikte Uyum Problemleri

· Ebeveynlik

· Güven Problemi

· Kıskançlık Problemi

· İletişim Problemleri

· Boşanma Danışmanlığı

· Sadakatsizlik

· Aldatma-Aldatılma problemleri

· Kaygı Problemleri

· Alkol, Madde Bağımlılık Danışmanlığı

Mevam Psikoloji Danışmanlık ve Gelişim Merkezi olarak ‘Aile ve Çift Terapi’ hizmetiyle danışanlarımızın yaşantılarında ve davranışlarında değişim ve gelişim süreçlerine destek olmayı hedeflemekteyiz.

[Toplam: 3 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.