Aile İçi İletişim Sorunu

08.11.2020
279

Aile içi iletişim sorunları, şüphesiz çağımızda sıklıkla görülen bir sorundur. Neredeyse her hanede olan bir iletişim problemidir. Özellikle ergenlik psikolojisine giriş zamanlarında çocukların aile içinde iletişimsizlik problemleri artmaktadır. Yalnızca ergenliğe giriş zamanında değil, aslında her zaman yaşanabilen bir problem türüdür. Bu problemin çözülmesi için aslında herhangi bir terapiye veya psikolog danışmanlığına gerek yoktur. Ancak, aile içi iletişimsizlik problemi normalden daha fazlaysa kişiye özel danışmanlık veya topluca bir terapi düşünülebilir. Bu problemin çözüm yöntemi için genellikle aileyle birlikte zaman geçirilmesi önerilmektedir. En işe yarayan yöntemlerden birisi budur.

Aile içi iletişim sorunları ebeveynlerin ergenlik psikolojisine giriş yapmış çocuklara baskı olarak da görülebilir. Ancak, tabii ki ergen bulunmayan bir ailede de aile içinde iletişimsizlik bulunabilir. Ergenlik psikolojisine giriş yapmış bir çocuğun üstüne gitmek tabii ki de çok yıpratıcı olacaktır. Bu tür durumlarda acilen bir çözüm yolu aranmalı ve aile içindeki iletişimsizlik giderilmelidir. Aile ve çift terapisi hizmetleri ile bu problemleri hızlı ve kolay bir şekilde aşabilirsiniz.

Anne ve Babanın Yapmaması Gereken Davranışlar

    Şüphesiz anne ve babanın çocuklarına karşı yapmaması gereken davranışlar vardır. Bu davranışların yapıldığını varsayarsak aile yapısında ve çocuğun gelişiminde ciddi sıkıntılar oluşabilir. Anne ve babanın yapmaması gereken davranışlar ise şunlardır: 

  • Emir vererek yönlendirme yapılmamalı. Aksine, çocukla her zaman iletişim halinde olunmalıdır. 
  • Çocuk korkutularak uyarılmamalıdır. Bu durum çocuğun psikolojisine ciddi zararlar verebilir. 
  • Çocuğa aşırı övgü uzun vadede çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aşırı övgüde bulunmamanız gerekmektedir.
  • Çocuğun kendini ifade etmesine olanak tanıyın.
  • Çocuğu zorlayacak ve aşağılayacak sorular sormayın. 

Bu ve bunun gibi durumlar çocuğu kötü yönde etkileyecek ve ileride psikoloğa gitmesini gerektirecek bir durum ortaya çıkarabilecektir. 

Aile İçi İletişimsizlikte Çözüm Önerileri 

İleri seviyede iletişimsizlikte kişiye özel terapi yardımı gerekebilir. Bunun dışında hafif geçirilen bir iletişimsizlikte aileyle vakit geçirmek bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Aile içi iletişimsizlikte çözüm önerileri ise şunlardır: 

  • Aile içi empatiyi geliştirmek.
  • Aile içinde şeffaf davranmak.
  • Aile içinde saygı ortamını oluşturmak. 
  • Aileyle birlikte vakit geçirmek. 

Bu davranışları uygulamak aile içi iletişimsizliği engelleyecek en iyi yöntemlerdendir.

[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.